Відділення інтенсивної терапії новонароджених засновано 22 лютого 2000 року з метою надання висококваліфікованої та своєчасної допомоги дітям, які народилися із різними патологічними станами, для виходжування і лікування передчасно народжених малюків, у тому числі й з екстремально малою масою тіла.
Якщо слідувати історичними шляхами, то варто згадати, що з 1991 року у пологовому будинку діяв лише пост інтенсивної терапії на базі дитячого відділення. Пізніше у пологовий будинок прийшла працювати частина лікарів з реорганізованого в обласній дитячій лікарні відділення екстрагенітальної патології. І тоді головний лікар закладу Ганна Чайка вирішила створити в пологовому будинку окреме відділення інтенсивної терапії для новонароджених. І, як показав час, саме вчасно. Адже вже незабаром неонатологія отримала неабиякий розвиток. Увесь світ звернув увагу на передчасно народжених малюків, діток з патологіями, медики почали працювати над їхнім виходжуванням. І ці зусилля не є марними, бо як, показує досвід, правильно надана реанімаційна допомога дитині в критичному стані в пологовій залі, призводить до одужання діток у 40% випадків.
І завдяки лікарям та персоналу відділення інтенсивної терапії новонароджених багатьом малюкам вдалося повернути повноцінне життя. Цей підрозділ є першим етапом виходжування новонароджених, які народилися передчасно. З переходом у 2007 році на нові критерії реєстрації новонароджених тут виходжують немовлят з екстремально малою масою тіла, що вимагає від усього медперсоналу значної мобілізації та високої кваліфікації.
Загалом через реанімацію проходять 8% новонароджених дітей. Це приблизно 250-300 малюків за рік. 25-30% таких малюків — недоношені. Так, наприклад, у 2020 році у відділенні перебувало 6 дітей вагою до 1 кг, 15 дітей – до 1,5 кг, 63 дитини – до 2,5 кг. Інші малюки потрапляють у ВІТН через асфіксію, обвиття пуповиною, ускладнені пологи, набуті хвороби. Ще 1% дітей народжуються у важкому стані безпричинно. Саме тому лікарі акушери-гінекологи завжди беруть з собою лікаря неонатолога на пологи, оскільки ніколи не можуть бути впевнені, що все пройде без ускладнень.
Основним завданням ВІТН є здійснення комплексу діагностичних та лікувальних заходів щодо відновлення, корекції та підтримки функцій життєвоважливих органів та систем у новонароджених з порушенням ранньої постнатальної адаптації, надання за необхідності реанімаційної допомоги немовлятам.
Відділення розраховано на 6 ліжок. З 2000 року його очолює завідувачка Наталія Степанівна Бойко. Сестра медична старша – Вихованець Валентина Василівна. Також у відділенні працюють 4 лікаря педіатра-неонатолога, 2 сестри медичні маніпуляційні, 8 сестер медичних дитячого стаціонару та 4 молодші медсестри. Нещодавно до складу колективу відділення увійшли також чотири лікаря вузького профілю: дитячі невролог, офтальмолог, анестезіолог, хірург.
ВІТН має у своєму складі – реанімаційні зали та палати сумісного перебування матері та дитини для діток, які вийшли із гострого стану і можуть перебувати з мамою під постійним моніторингом медиків до їхньої подальшої адаптації і переведення на загальний пост аж до виписування додому. До слова, палати сумісного перебування є своєрідним ноу-хау у відділенні ІТН. Подібної практики загалом немає в жодних інших закладах в Україні. І медики відділення цим дуже пишаються, адже вважають, що постійне перебування мам зі своїми дітьми в реанімації позитивно впливає як на стан малюків, так і жінок, які на власні очі бачать, як працює медперсонал і як одужують їхні дітки.
ВІТН належно оснащено сучасною апаратурою для виходжування немовлят, апаратами традиційної штучної вентиляції та неінвазивної вентиляції, кювезами, відкритими реанімаційними системами, слідкуючою апаратурою. Кисень у відділення подається централізовано.
Та головне – активні та грамотні фахівці ВІТН, які добре усвідомлюють, скільки від них залежить, і завдяки яким рятуються дитячі життя.